Zdravotná starostlivosť v USA

Autor: Martin Chovanec | 5.6.2007 o 2:28 | Karma článku: 12,18 | Prečítané:  7720x

V posledných dňoch som sa tu v USA necítil práve najlepšie, a tak som išiel v nedeľu večer na pohotovosť. Viac ako 30 dní som pociťoval veľmi silnú a častú bolesť hlavy a stále to bolo len na jednom mieste a nezaberali už ani bežné lieky. V nedeľu doobedu som bol na jednej akcii, kde bola aj jedna pani zo Slovenska, ktorá sa tu vydala a pracuje v jednej nemocnici na CT - počítačovom tomografe. Poradila mi, aby som išiel na pohotovosť, že je to dobré a najrýchlejší spôsob ako prísť na to, čo mi je a výsledky budem mať hneď.

         Ako som prišiel na tú pohotovosť, tak som musel čakať približne 45 minút pokiaľ som sa dostal na rad. Musel som prv povypisovať nejaké dokumenty, zmerali mi tlak, teplotu a potom som musel odpovedať na zopár klasických otázok o liekoch, alergiach… Tak ma zobrali na izbu, kde som si musel ľahnút na posteľ a čakať na lekára. Lekár prišiel asi po polhodine a začal ma vyšetrovať. Nevedel prísť na to, čo mi asi môže byť, lebo to, čo som mu opísal bolo pre neho veľmi neobvyklé. Tak povedal, že mi odberú krv a pôjdem na CT vyšetrenie hlavy. Lekári mi spravili komplet vyšetrenie a nakoniec mi prišiel lekár oznámiť výsledky vyšetrenia. Všetko dopadlo v poriadku, a tak som z pohotovosti odchádzal nakoniec veľmi spokojný. Lekár prišiel na to, že potrebujem nové okuliare a tiež, že mám preťažený sval na krku. Ale moje pocity pred týmito vyšetreniami neboli práve najlepšie. Asi každý na mojom mieste by mal z toho veľký strach. Každý by si myslel a kládol sám pre seba veľa otázok, čo keď to bude niečo veľmi zlé alebo veľmi komplikované. Čo budem potom robiť??? V tej malej chvíľke existuje a hlavou nám prebehne mnoho otázok a pokiaľ čakáme na výsledky tak sa nám zdá, že ten krátky čas plynie veľmi pomaly.

          Musím povedať, že za 3 hodiny čo som tam strávil, spravili mi  lekári komplet všetky vyšetrenia a hneď som mal aj výsledky. Prístup lekárov a sestier bol veľmi milý. Zdravotníctvo v USA je o 100% na vyšsej úrovni ako na Slovensku. V každej nemocnici robia kompletné vyšetrenia a netreba čakať alebo písať sa na zoznam ako je to niekedy pri niektorých vyšetreniach na Slovensku. Na Slovensku na CT vyšetrenie je potrebné niekedy čakať aj 1 mesiac. Niekedy je toto vyšetrenie veľmi nutné a potrebné pre získanie čo najviac informácii o problémoch pacientov, ale táto doba je veľmi dlhá a počas nej sa stav pacienta môže veľmi skomplikovať. V USA toto vyšetrenie je veľmi bežné a nie je potrebné naň čakať dlhú dobu. Lebo tento počitačový tomograf ma komplet každá nemocnica a niektoré majú i zopár kusov. Vybavenie amerických a slovenských nemocníc sa nedá vôbec porovnávať a neviem či sa aj niekedy bude dať porovnať. USA je na tom omnoho lepšie ako Slovensko.

            Každý možno pochopí, že nemôžem porovnávať malé Slovensko z USA, ale chcel som iba uviesť príklad ako to vyzerá s vyšetreniami a zdravotníctvom v USA a na Slovensku. Tu v USA nemajú ten problém ako na Slovensku, že ich trápi, ktoré nemocnice sú nevýhodne, že ich zatvoria ako u nás. Ale americký systém je úplne na inej úrovni ako slovenský.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tóth dal polícii aj Kočnerove mobily spolu s dokumentmi k Technopolu

Tóth opísal aj dovolenkovanie s Kočnerom.

Dobré ráno

Dobré ráno: Neurochirurgia kolabuje, a zrazu za to nik nemôže

Čo sa to deje na Kramároch.


Už ste čítali?